h
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Beslenme ve Sağlık

Doğru ve dengeli beslenme, büyüme ve yaşam sürme, sağlığın korunması için gerekli olan vitamin, mineral ve enerjinin besinler yoluyla sağlanması durumudur.

Doğru beslenmede alınan toplam kalorinin dengesi son derece önemlidir. Karbonhidrat, protein ve yağların dengeli bir şekilde dağılımı, alınan yağların; zeytin yağı, fındık yağı ve soya yağı gibi tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinden, kompleks karbonhidratlar ve kaliteli protein kaynakları tercih edilmelidir. Kişilere göre değişiklik gösterse de dengeli beslenmede önemli olan husus; süt ve süt ürünleri, et, kuru baklagiller, sebze, meyve ve tahılların gereken miktarlarda tüketilmesidir.

Eksik ve düzensiz beslenme de ise vücut zayıf düşmekte bu durum kalitesiz beslenme kadar, sindirim – dolaşım bozuklukları gibi besinlerin vücutta kullanılmasını engelleyen sorunlarla oluşmaktadır. Aynı şekilde sağlıksız beslenme ve harcanandan fazla enerji alımı da şişmanlığa sebep olmaktadır. Şişmanlık; tansiyon, kalp – damar, şeker gibi pek çok ciddi hastalığa da sebep olmaktadır. Aşırı yemek tüketimi, hareketsizlik, psikolojik sorunlar, metabolizma ve hormonel bozukluklar sebebiyle yağlar, vücutta yeni yağ hücrelerinin oluşumunu, eski yağ hücrelerinin genişlemesini sağlayarak depolanır. Böylelikle de şişmanlık oluşmaktadır. Şişmanlayan kişilerin kısa sürede zayıflamaları sağlıklı ve kalıcı olmayıp, kişiye göre doğru bir beslenme düzeni ve egzersizler ile sağlıklı ve kalıcı bir kiloya ulaşılmalıdır.

Sonuç olarak kişiye göre değişkenlik gösteren doğru beslenme düzeni ile hangi besinden ne ölçüde tüketileceği konusunda bilinçli davranılmalıdır. Yiyecek seçimi kadar, doğru pişirme ve tüketme yöntemleri de son derece önemli olan doğru beslenme tipi bir yaşam tarzı haline gelmelidir.

Doğru beslenme ve aktif bir yaşam tarzı ile kilo dengesini, beraberinde de vücut sağlığını korumak ve böylelikle de hastalıkların oluşumu engellenebilmektedir.Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz