aa
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Çörekotu ve Balın Faydaları

Bal; içeriğindeki vitaminler mineraller yapısal özellikleri sebebiyle, insanlar için tam bir şifa kaynağı olduğu tespit edilmiştir.

Bal, iyi bir koruyucudur. Mideye kuvvet verir. Pek çok hastalıkta koruyucu ve tedavi edici etkisi vardır. Bal yiyenlerin daha az hastalandıkları bilinmektedir. İçinde çok miktarda antibiyotik içerdiğinden nezle, grip gibi hastalıklara ilaç olmaktadır. Bal bakteri barındırmaz bakteri yok edicidir. 500 hastalığa faydası olduğu belirtilmiştir. Binlerce yıldır insanların hem besin hem de ilaç olarak kullandığı bal A, B1, B2, B6, H, PP vitaminleriyle, kalsiyum, magnezyum, sodyum, iyot, demir, potasyum gibi mineraller bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca bileşimindeki 12 değişik enzim çeşitli hastalıkların tedavisinde yarar sağlamaktadır. Vücuda hem enerji verir hem de mikropların atılmasını sağlar. Bal içerdiği C vitamini E vitamini karetenoidler ve flavonoidler ve fenolikler sebebiyle insan organizmasına antioksidan kaynak oluşturarak, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.

Çörekotu: Protein, karbonhidratlar, bitkisel yağlar, omega-6, omega-3, sodyum, potasyum, demir, çinko, magnezyum, bakır, fosfor, vitamin A, vitamin B, vitamin B2, vitamin C açısından zengindir. Ölümden başka her derde deva olduğunu söyleyen Peygamberimiz (SAV) tarafından övülmüştür. Faydaları saymakla bitmeyen çörekotu, yapılan araştırmalara göre bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve buna bağlı olarak vücudu tahrip eden mikroplara karşı, kansere karşı direncini arttırdığını ortaya koymuştur. Çörek otundan en iyi şekilde faydalanabilmek için ezerek tüketmek gerekir her gün 1 tatlı kaşık ezilmiş çörek otu sağlıklı bir yaşamın kapısını açacaktır.

İbrahim Saraçoğlunun, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren kansere kalkan oluşturan çörekotu bal macunu tarifi:

Çörekotu ve balın kullanımı: Çoğu hastalıklar için kullanımı macun şeklindedir. 1 kg bala 200 gr çörek otu, öğütülüp karıştırılır. Bir kaba koyulur üstü tülbentle kapatılıp 3 gün 3 gece ay ve yıldızları görecek şekilde bekletilir. Sonra bu macundan günde 3 defa çay veya 1 tatlı kaşığı miktarınca aç karnına yenir.

Kesinlikle öğütülmüş çörek otu almayın. Kendiniz öğütün bu işlemi çabuk yapın çünkü çörek otunun muhteviyatında bulunan uçucu yağlar ve diğer kıymetli bileşimler eğer öğütme işlemi uzun sürerse bekletme söz konusu olursa niteliğini yitirebiliyor. Bu yüzden öğütme işlemini çabuk yapıp süzme balla karıştırmalısınız. Balında kaliteli olması durumunda etkisi daha fazla olacaktır.

Not: Önerilen dozdan fazlası kullanılmamalı. Ara verilmeli.Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz