Crataegus_oxyacantha_L
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Damar Yaşlanmasının Nedenleri

Damar yaşlanmasının en büyük nedeni kan basıncının yükselmesidir. Kan basıncı ne kadar yüksekse, yükseklik ne kadar erken yaşlarda başlamışsa ve ne kadar kötü tedavi edilmişse damarsal yaşlanma o ölçüde süratleniyor.

Kan şekeri yüksekliği de önemli bir faktör. Kan şekerindeki yükselme fazla olmasa bile eğer uzunca bir süre şeker dalgalanmaları yaşanmışsa kanın akışkanlığı bozuluyor. “ Glikasyon süreçleri” denilen değişimlerle proteinlerin yapısı bozulduğundan damarlar, güneşte kalmış hortumlar gibi gevrek, sert, kırılgan yapılara dönüşüyor. Bunun yanı sıra kan şekeri yüksekliği damarın duvarını kalınlaştırıp sertleştirmekle kalmıyor, damar içini daraltıp tıkayan plakların oluşumunu da tetikliyor. Şeker artışı “hiperinsülinemi” yani “insülin fazlalığı” ile birlikte ise sorun daha da süratlenip ağırlaşıyor.

Sigara en önemli damar düşmanlarından biridir. LDL kolesterol yüksekliği, HDL kolesterol düşüklüğü, trigliserid fazlalığı da önemli risk faktörleri. Hareketsiz bir yaşam, fazla kilolar, yönetilemeyen stres, öfke, gerginlik hali, uykusuzluk, ürik asit fazlalığı gibi faktörler de damarları erkenden yaşlandırıyor.

Alıç, çiçeği, yaprakları; koroner damarları genişleten bioflavononidler açısından zengin olan bitki bu maddeler sayesinde damarları genişleterek kan dolaşımını arttırır. Bioflavonoidler çok güçlü antioksidanlar olup, kalbe oksijen ve kan akışını arttırırlar ve angina denilen kalp ağrılarını azaltırlar.

Kullanımı: Kurumuş alıç yaprağı veya çiçeğinden 2 çay kaşığı alınıp, 1 litre kaynar suda 20 dakika demlenir. Balla tatlandırarak günde 3 kere birer bardak içilir.

Demleme çay: Bir kahve kaşığı çiçekli alıç yaprağı üzerine bir fincan kaynar su dökülür, 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde 3 defa 1 fincan içilir.Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz