zay-son
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Diyete Başlamadan Mutfağınızı Düzenleyin

Kilo vermek başlı başına planlı ve programlı olmayı gerektiren bir süreçtir. Diyet yapmaya karar verdikten sonra bir diyetisyenin yardımıyla almanız ve almamanız gereken besinlerin bir listesini oluşturabilirsiniz. Bu liste doğrultusunda mutfağınız, sağlıklı, lezzetli ve düşük kalorili yemek pişirmek için gerekli malzemeleri rahatça bulabileceğiniz yer olmalı.

İşte sağlıklı mutfağın ipuçları…

1-Diyet yemek kitapları edinin: Geleneksellikten uzak durup, daha az yağlı, aynı zamanda lezzetli yemekler yapmanız mümkün. Zeytinyağlı yemekleri pişirirken annelerimiz, genellikle bir çay bardağı ya da daha fazlası yağ kullanır. Ancak zeytinyağlıları pişirirken 1 kg’a 2-3 yemek kaşığı yağ eklemek yeterli. Yemeklerinize kıyma veya et ilavesi yapmak istiyorsanız; yağı unutun. Malzemeleri çiğden koyun ya da soğanı suyla pişirin. Kızartarak yaptığınız yemekleri yağsız ızgarada ya da fırında pişirmeyi deneyin. Yağ koymadan pişirmek için tencereye su damlatın ve kısık ateşte pişirme yöntemi uygulayın.

Dolma hazırlarken içine pirinç yerine bulgur koymayı deneyin. Yemeklerinizi lezzetlendirmek için aşırı miktarda yağ ve tuz kullanmak yerine domates, çeşitli sebzeler ve baharatlar tercih edin. Hamurlu ve yağlı tatlılar yerine, meyvelerle tatlı yapmayı deneyin. Şeker yerine bal ya da pekmez kullanın. Sos ve çorbaları da krema yerine yağlı sütle pişirebilirsiniz.

2-Yemeklerde bol baharat kullanın: Farklı ve lezzetli yemekler yaratmak istiyorsanız birbirinden yararlı baharatlar bu konuda en büyük yardımcınız. Özellikle taze baharatları seçin ve bunları pişirme sonunda yemeğinize ilave edin. Ancak kurutulmuş baharatlardan karabiber, kimyon, kekik, nane, kırmızıbiberi yemek pişirirken ilave etmeniz aromanın yemeğe geçmesi için daha iyi olur.

3Mutfağınızı sağlıklı besinlerle donatın: Öncelikle eğer buzdolabınız, raflarınız tıka basa şeker ve yağ oranı yüksek yiyeceklerle doluysa onları değiştirmenin zamanı geldi. Buzdolabının en az bir rafını ve çekmecesini sağlıklı besinlere ayırmalısınız. Az yağlı süt ürünleri, sebze ve meyveler, yağsız et, tavuk, balık için yer açın. Buzdolabında saklanmasına gerek olmayan kuru baklagiller, tam tahıllar ve baharatlarsa kilerde durabilir.

4-İçecek tercihlerini doğru yapın: Asitli içecekler, çay, kahve içmek yerine bitki çaylarını daha sık tercih edin. Hazırladığınız bitki çaylarının içine bir çubuk tarçın ve 1-2 adet karanfil ekleyin. Meyve suyundan vazgeçemeyenlerdenseniz; yarı yarıya sulandırın ya da maden suyu ekleyin. Evde limonata hazırlıyorsanız şeker yerine bal ya da tatlandırıcı tercih edin. Kahveyi sütsüz içemiyorsanız light olanını tercih edin.

Yağları bilinçli tüketin Yiyeceklerdeki yağlar üç çeşit yağ asidinin karışımıdır: Doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış.
Görsel olarak doymuş yağları diğerlerinden ayırabilirsiniz, çünkü bu yağlar oda sıcaklığında katıdır, et ve süt ürünlerinden gelir. Ancak Hindistan cevizi, palmiye ve palmiye özlü yağlar gibi bazı bitkisel yağlarda da var. Tekli doymamış yağlar zeytin, fıstık ve kanola yağlarından gelir. Çoklu doymamış yağlarsa oda sıcaklığında sıvı ya da yumuşak olurlar, ayçiçeği, mısır, soya fasulyesi ve pamuk çekirdeğiyle bazı balıklarda bulunur.
Bu yağların fazla tüketilmesi, kanser ve kalp hastalıklarına neden olabilir. Önemli nokta ise bütün yağların aslında aynı miktarda kalori içermesidir. Bir gram yağda dokuz kalori var ama bir gram karbonhidrat ya da protein dört kalori içerir.

 

 Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz