rls
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS)

Geç Uyuma

Bu sendrom uyumanızı çok güçleştirir. Bacaklarınız ağrır, yanar, ürperir, seğirme veya ani hareketleri olabilir.  Daha derin bir uyku için daha geç uyumaya çalışın, sabahları da geç kalkmaya çalışın. Sabah saatleri belki sizin için en iyi dinlendiğiniz saatler olacaktır.

Aynı Saatte Uyuyun

Herkes için aynı saatlerde yatıp kalkma iyi bir uyku  için tavsiye edilir. HBS niz varsa eğer bu daha da önemlidir. Kendinizi iyi hissetmeniz için ne kadar saat uykuya ihtiyaç duyduğunuza dikkat edin. Çoğu yetişkinler için genelde 7-9 saat arası uyku yeterlidir.

Uyumadan Önce Vücudunuzu Esnetin

Yatmadan önce bacaklarınızı dikkatlice estenin. Esneme uzun süre oturduktan sonra da faydalıdır.

Kafeini Kesin

Kahve, çay, çikolata ve kola size kısa süreli bir enerji patlaması sağlayabilir ama kafein aynı zamanda saatler sonra dahi olsa HBS semptomlarını arttırır. Uyarıcı almayı bırakırsanız daha rahat  uyursunuz.

Ilık Banyo Yapın

Yatmadan önce ılık bir banyo sizi rahatlatır ve uykuya rahat geçmenizi sağlar.

Bacaklarınızı Isıtın/Soğutun

Sıcak su torbaları mı / buz poşetleri mi? Hangisi size iyi geliyorsa onu tercih edin. Sıcaklık değişiklikleri rahatlatır. Kimileri için soğuk duş çok iyi gelir.

Egzersizi Alışkanlık Haline Getirin

Gün içinde  düzenli egzersiz akşam rahat uyku sağlar. Yürüyüş, koşu, ağırlık kaldırma, hoşlandığınız herhangi bir egzersiz olur. Aşırıya kaçmaktan kaçının.

Beyninizi Çalıştırın

Hareketsiz , bir şey yapmadan oturmak  semptomları arttırır. Mesela uzun saat TV seyretmek veya kalabalık bir otobüsde sıkışıp kalmak. Zihninizi çalıştıran faaliyetler semptomları azaltır. Çengel bulmaca, sudoku  çözmek veya güzel bir kitap okumak hayatınızı kolaylaştırabilir.

Bacaklarınızı Hareket Ettirin

Bacaklarınız ağrıdığında bacaklarınızı sallayın iyi gelecektir. Sinema tiyatro veya uçakta koridor kenarlarını tercih edin.

Derin Nefes Alın

Stres HBS semptomlarını kötüleştirir. Derin nefes alarak sakinleşmeye çalışın.  Yatmadan önce rahatlatıcı müzik dinlemekte yardımcı olur.

Bacaklarınıza Masaj Yapın

Yatmadan önce baldırlarınıza yapacağınız masaj  rahat bir uyku sağlayabilir.

Yatmadan Önce TV i kapatın

Yatmadan hemen önce bilgisayar kullanmak veya TV seyretmek uykuya geçmeyi zorlaştırabilir. Uyku uzmanları yatak odanızda bilgisayar ve TV nin bulunmaması gerektiğini belirtirler.

Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Alkol ve sigara HBS semptomlarının ortaya çıkmasını tetikler. Bir içki ilk başta sizi rahatlatacak sanırsınız ancak ya gece yarısı uyanırsınız veya kalitesiz bir uyku uyursunuz. Nikotin de aynı şekilde zararlı bir uyarandır.

Demir Desteği

HBS olan kişilerin çoğunda demir eksikliği gözlenmiştir. Demiri C vitamini ile almak emilimini arttırır.

İlaçlarınızı Gözden Geçirin

Bazı grip ve alerji hapları HBS semptomlarını tetikleyebilir, özellikle antihistaminikler. Bulantıya karşı kullanılan ilaçlar ve bazı antidepresanlar da aynı etkiyi sağlar. Dolayısıyla doktorunuza bu konudan bahsedin.Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz