4
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Kalp ve Damar Hastalıklarına Karşı Sebzelerin Gücü

Kalp krizinden korunmak için en sağlıklı yöntemlerden biri de sebze çorbalarıdır. Bu çorbalar besin değerleri yanı sıra ilaç etkileri de vardır.

Kendinize uygun olan mevsim sebzelerinden karıştırarak sayısız çeşitte çorba yapabilirsiniz. Sarımsak, soğan, zencefil ve acı kırmızıbiber, kanı sulandırarak kalp krizini tetikleyen kan pıhtılarının oluşmasını engeller. Sarımsak ve soğan, aynı zamanda kolesterolü ve tansiyonu düşürmede yararlıdır.

Domates gamma amino butirik asit (GABA) içerirler. GABA tansiyonu düşürüp, kalp kaslarının güçlenmesini sağlamaktadır. Domates, sarımsak, soğan, pirinç kereviz ve safran gibi tansiyonu düşürmeye yardımcı bitki ve baharatlarla güzel bir çorba hazırlayabilirsiniz.

Kolesterolü düşürmek için de çorbalarınızda enginar, patlıcan, arpa, çeşitli baklagiller, havuç ve ıspanak karıştırılmalıdır.

Bunlara ek olarak güçlü bir antioksidan olan glutathion bakımından zengin sebzeleri de çorbalarımızdan eksik etmemeliyiz. Antioksidanlar koroner arterlerde tıkanmalara neden olan plak oluşumlarını engellerler. Kuşkonmaz, brokoli, lahana, karnabahar, patates, semizotu ve domates zengin antioksidan kaynaklarıdır.

Hazırlayacağımız çorbalarda kullanacağınız tüm sebzeler çok az yağ ve kolesterol içermeli, hatta hiç kolesterol içermemelidir. Bu sayede kilonuzu, tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü kontrol altında tutabilirsiniz.Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz