sigarayi-birakma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Kilo Almadan Da Sigarayı Bırakabilirsiniz!

Sigarayı bırakan herkes kilo alır! İşe, bu önyargıya inanmamakla başlayabilirsiniz.

Türkiye’de her yıl 100 bin kişinin ölümünün sebebi, akciğer kanserinin bir numaralı nedeni olan, beyin hücrelerine hasar veren, cildi bozan, daha birçok organı olumsuz etkileyen ve anne karnındaki bebekte ciddi sorunlara yol açan sigarayı sadece kilo almamak ya da kilo vermek için içmeye devam etmek istediğinizden emin misiniz?  Belki de sırf öyle olması gerektiğine inandırıldığınızı düşündüğünüz için aşırı yemek yemek yerine neler yapmanız gerektiğini, sigaranın kilo verdiren bir alışkanlık olmadığını, bütün bilimsel veriler bu yönde olduğu halde fısıltı gazetesi sayesinde insanların sigara içmeyi kilo almanın önünde bir engel gibi görülebilmektedir. Çoğu sigara tiryakisi, sigarayı bırakma aşamasında, içerkenki el hareketini değiştirerek, sigara içme davranışını sürekli ve kontrolsüz yeme aktivitesine dönüştürebiliyor. Bu da sigarayı bırakmak kilo aldırır algısına dönüşüyor.

Sigara isteğini azaltacak besinler

● Su: Sürekli su için.

● Yazın domates, salatalık; kışın havuç: Yoğun antioksidan olan bu yiyecekler, sigaranın toksiditesini temizlememizde vücudumuzun en güçlü yardımcıları… Aralarda bir şey yeme ihtiyacı duydukça; kıtır kıtır havuç, salatalık ve kıpkırmızı domates yiyin.

Süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum grubu yiyecekler:
Bu grup bol kalsiyum içerdiği için sigara bırakılan dönemlerde yoğun görülen ödem problemine çözüm oluyor. Bununla birlikte, karbonhidrat, protein ve yağ içeriğinin dengeli olması ise çabuk doymak ve uzun süre tokluk hissi duymak açısından son derece etkili oluyor…

Limonlu siyah çay: Sigara alışkanlığı, yoğun çalışan insanlar için zaman zaman dinlenme molalarının etkinliğini güçlendirebiliyor. Sigarasız dönemde bu görevi bırakın limonlu siyah çay üstlensin. Çayın içeriğindeki kafein, tanen; limonun içeriğindeki C vitamini, folik asit ile enzimler dinlenme molalarının kuvvetini ve etkisini güçlendiriyor. Böylece sigara içmek için bir bahaneden daha kurtulmuş olursunuz.

Taze meyveler: Sigara tiryakileri taze meyve yemekten hoşlanmıyor. Bu durum sigaranın ağız florasında ve diş etlerinde yaptığı deformasyondan ileri geliyor. Sigaradan vazgeçip, yeni hayatınızın beslenme sistemine uyum sağlarken taze meyve tüketimini önemseyin. Gün içinde en az üç-dört porsiyon taze meyve yemeye özen gösterin. Taze meyvelerin soğuk ve ekşimsi sulu tadı sigara içiminden uzaklaştıkça farklı şekilde algılanıp, zamanla damak tadını ileriye götürüyor, geliştiriyor ve farklılaştırıyor. Bu durumda yeni damak tadının oluşturduğu uyum ile sigaradan daha kolay uzaklaşılıyor.Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz