İstanbul İli Organik Pazarları

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için tükettiğimiz gıdaların doğal ve genetiğiyle oynanmamış besinler olduğuna dikkat etmemiz gerekir. Günümüz şartlar gereği dikkat etmeye çalışsakta çoğu ürünlerde yararından çok zararını görebiliriz. Yavaş yavaş tüketicilerin ilgisini kazanmaya başlayan organik ürünleri yetiştirmek zor bir zanaattır. Herkezinde merak ettiği gibi organik ürünlerle diğer tükettiğimiz ürünler arasındaki fiyat farkının nedenini Bitki Blog (#bitkiblog) olarak sizler için araştırdık ve organik tarımla uğraşan kişilerden öğrendik.

İşte organik ürünlerle herzaman kullandığımız ürünler arasında fark olmasının başlıca sebepleri denetim ve sertifikalama işlemleri için ayrı ayrı ücret ödeniyormuş.Doğal tohum kullanıldığı için verimde ona oranla daha azmış. Suni gübre kullanılmadığından verim düşük oluyormuş. Tarlaya traktör ve tarım aracı giremediğinden işçilik maliyeti yüksekmiş. Organik gübre ve ilaçlar kimyasallara oranla çok daha pahalıymış. Organik ürün tüketimi düşük olduğundan, organik üretim yapan işletmeler küçük fakat maliyetler yüksekmiş.


  • hava elturan
    06 Ağustos 2014, 15:47

    ANKARA DA ORGANİK ÜRÜNLER

  • hava elturan
    06 Ağustos 2014, 15:54

    organik ürünler tercih edilmediğinden ve Türkiye de sağlığa pek dikkat edeni görmedim.Bu yüzden kısa yoldan para nasıl kazanılır bunu biliyorlar aslında herkes uğraşsa pahalı olmaz.Değer verilen şeyler pahalı olur,mesela amerika da çok yaygın olduğu için hiç sorun değil,arkadaşlar orada mesela uçaklar biletleri ucuz ama bizde uçağa o kadar değer veriliyorki haliyle biletler pahalı bizde rekabet yok,rekabet olsa bu kadar pahalı olmaz.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz