Mole
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Rengi Değişen Benleriniz Varsa Dikkate Alın!

Dermatoloi Uzmanı Dr. Bahar Öznur, vücudunda çok sayıda ben olan kişilerin mutlaka dermatolojik muayeneden geçmeleri gerektiğini vurguluyor.

Benler melanin denilen pigment boya maddesi içeren ve melanosit adı verilen hücrelerin oluşturduğu koyu renkli zararsız deri tümörleridir. Renkleri siyah, açık kahve, mavi ve renksiz türleri de vardır. Düz ve ya kabarık şeklindedir. Benlerin bir kısmı doğumsal bir kısmı da, sonrada ortaya çıkan genetik bir yapıya sahiptir.

Dermotoloji uzmanı, eğer vücutta şüphe edilen güneş gören bölgelerdeki benlerde, değişik görünümlü hızlı büyüyen ve pigmentte olan bir lezyon saptanması durumunda ise, en kısa zamanda bir dermotoloji uzmanına gidilmesi gerektiğini söylüyor. Cilt kanserinin en ölümcüllerinden biri olan maling melanom deriye rengi veren ve melanosit adı verilen hücrelerden oluşuyor. En ölümcül kanserlerden biri olan bu kanser türü son yıllarda 2 kat artış gösterdiği uzmanlarca söyleniyor. Artışın nedeninin ne olduğu bilinmemekle beraber, ozon tabakasında meydana gelen hasar ve güneş ışınlarında fazla kalma nedenlerinden kaynaklanabileceği düşünülüyor.

Dr. Bahar Öznur uzun süre veya aralıklı olarak güneş ışınlarının etkisinde kalan kişilerde, ailesinde maling melanom olan kişilerde, açık tenli, kızıl saçlı, açık renk gözlü, kolaylıkla güneş yanığı olabilen cilt tiplerinde, bu hastalığa yakalanma riskinin diğer normal insanlara göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Benlerin, çapı 5 cm den büyükse: Üzerinde kanama ve kaşıntı başlamışsa, çevresinde düzensizlik varsa,  özellikle avuç içi ve ayak tabanında bulunan benlerde ve tırnak kenarında ya da tırnakta, kahverengi renk değişikliği varsa, aniden büyüyen benler oluşmaya başladıysa, benler açık veya koyu kahve, siyah, mavi, beyaz gibi farklı renklerde oluşuyorsa, bunlar maling melonomun işareti olabilir.

Benlerden korunma: Dışarı çıkarken en az 35 koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalı. Benlerde gözlenecek herhangi bir değişiklikte hemen dermotoloji uzmanına gidilmeli. Benler üzerinde çıkan kıllar cımbızla koparılmamalı. Güneşten korunmak için güneş gözlüğü takılmalı, uzun etek, uzun kollu güneş geçirmeyen gömlek ve geniş kenarlı şapkalar takılmalı.Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz