rheimatism
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Romatizma Hastalığına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romatizma sadece eklemlerde oluşan ağrılı bir hastalık değil, ihmali ile yürümeyi engelleyen ciddi bir sağlık sorunudur.

Romatizma; kas – iskelet sistemindeki yapıları etkileyen ağrı, şişlik, hareket kısıtlığı ve şekil bozuklukları gibi sorunları beraberinde getiren ve yaklaşık 200 çeşitte görülen ciddi bir sorundur. Özellikle iltihaplı romatizmada, doğru zamanda ve gereken tedavi uygulanmadığında şiddetli ağrılar ve oluşan şişlikler kişinin hayatını zorlaştırmakta, ilerleyen durumlarda ise kişi yürüyemez duruma gelmektedir.

Başta stres olmak üzere D vitamini eksikliği, fazla kilo alımı ve yaşanılan ortamın rutubetli oluşu romatizmanın oluşmasına etken sebeplerdendir. Eklemlerde ve kaslarda hissedilen şiddetli ağrı, şişlik, ateş ve eklemlerdeki hareket kısıtlanması ile kendini göstermektedir. Halsizlik, kilo kaybı ve kaslarda ya da eklemlerde oluşan sertlik gibi bir çok hastalığın belirtisi olan şikayetlerde yaşanılmaktadır.

Ayrıca; romatizmanın çeşitine göre bulunduğu bölgede fonksiyon bozukluklarına, iltihaplanmalara sebep olmaktadır. Ayırt etmeksizin hem kadında hem de erkeklerde romatizma hastalığı görülmektedir. Örneğin; romatizmanın bir çeşiti olan Ankilozan spondilit  daha çok genç erkeklerde görülürken, romatoid artrit veya sistemik lupus eritamatosus gibi çeşitleri bayanlarda daha sıklıkla görülmektedir.

Aile bireylerinde romatizma olan kişilerin genetik etkenler sebebiyle romatizma hastalığını yaşama riski oldukça fazladır. Bu kişilerin yaşam şekillerine dikkat etmeleri son derece önemlidir.

Kişilerin dikkat etmeleri gereken hususlar;

Fazla kilolardan kurtulmak; alınan her bir fazla kilo bel ve bacaklara binen yükü arttıracak ve eklemlerin yıpranmasını sağlamaktadır. Bu sebeple fazla kilolardan kurtulmak önemli bir adımdır.

Günde iki litre su tüketmek; sağlıklı bir bağırsak florası için bol su tüketmek gerekmektedir.

Diş ve dişeti ile ilgili problemler romatizmayı tetiklemektedir. Gözden kaçan çürükler veya başka problemler bağışıklık sistemini bozarak romatizma hastalığının oluşumunu sağlamaktadır. Bu sebeple altı ayda bir mutlaka diş kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Kemik ve kas sistemi için son derece önemli olan D vitamini eksikliği ile iskelet sisteminin zayıflamasını ve bu da romatizmanın oluşumunu sağlamaktadır. Bu sebeple de osteoporoz sonrasında kemik ölçümlerinin yapılması ve D vitamini takviyesi alınmalıdır.

Eklemlerde şişlik aktifken zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalı ve mümkün olduğunca istiharat edilmelidir.

Romatizma hastalıklarında eklem ve kas sistemini olumsuz etkileyen sigaradan uzak durulmalıdır.

Her hastalığın oluşumunu etkileyen stres, bağışıklık sistemini etkileyerek sempatik sinir sistemini uyarır ve bu da romatizmanın oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Vücudun asit yükünü arttıran yiyeceklerden uzak duralı, bol miktarda balık, keten tohumu, semizotu, ceviz, zeytinyağı, kalsiyum, C vitamini  yumurta ve ısırgan otu içeren bir beslenme düzeni ouşturulmalıdır.Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz