sebze-meyve
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Sebze ve Meyvelerle Sağlıklı Yaşam

Sağlığımızı kimyasal ürünler olan ilaçların yardımıyla düzeltmeye çalışırken, doğal yolla gelen sağlığı çoğu zaman unutuyoruz. Bazı sebze ve meyvelerin sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri;

Havuç: Potasyum, fosfor, demir, magnezyum ve A vitamini bakımından zengin havucun 100 gramında 30-42 kalori var. İçerdiği anti-oksidanlar nedeniyle akciğer, meme, gırtlak, mesane, kalınbağırsak, prostat ve yemek borusu kanserlerine yakalanma riskini düşürüyor. Havucun kandaki  kolesterol düzeyini düşürdüğü de saptandı. Yüksek oranda lif içerdiği için kabızlık şikayetlerini azaltıyor. Havucu çiğ olarak kabuklarıyla tüketmek en doğrusu çünkü içerdiği vitaminlerin çoğu kabuğun hemen altında bulunuyor.

Brokoli: İçerdiği kalsiyum nedeniyle kemik erimesi riski olanlara faydalı bir bitkidir. Birçok kanser türüne karşı koruyucu özelliği bulunuyor. ‘Indole’ maddesi sayesinde meme kanserine neden olan östrojen hormonundaki dengesizlikleri azalttığı tespit edildi.

Ceviz: Bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleriyle Chinon Juglon adlı aktif maddeyi içeren cevizin yapraklarıyla kabukları, kansızlığı gideriyor. İshali azalttığı ve şeker hastalığında dengeleyici rol oynadığı biliniyor.

Çilek: En önemli etkileri arasında; diş etlerini güçlendirmesi ve diş tartarını önleyerek ağız kokularını azaltması geliyor. C vitamini deposu çileğin, yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürücü etkisi var.

Domates: C ve E vitaminleriyle potasyum bakımından zengin. Çok az tuz barındırdığı için yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor ve vücudun su tutmasını engelliyor. Beta karoten maddesine yakın olan likopen içeriyor. Likopen doğal bir anti-oksidan madde olarak kalp hastalıklarına ve özellikle prostat kanserine karşı koruyucu etkiye sahip. Haftada en az iki kez domates yiyen erkeklerde prostat kanserine yakalanma riski önemli ölçüde azalıyor.

Enginar: Faydaları saymakla bitmeyen mucizevi bir sebze. Kandaki üre ve kolesterol miktarını düşürdüğü saptandı. Enginarın içerdiğindeki cynarin maddesi, hücrelerin hasar görmesini engelliyor. Araştırmalarda karaciğerle safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağı vücuttan atılmasını sağlıyor. İçerdiği fiber, magnezyum, folat ve C vitamini, yaşlanmanın belirtilerini azaltıyor.

Maydanoz: Enginar gibi karaciğer dostu bir sebzedir. Karaciğer metabolizmasında rol alan enzimlerin üretimini artırıyor, hepatit denilen karaciğer iltihaplanmasını yavaşlatıyor. Maydanozda bulunan apiol maddesinin damarları genişletici ve ateş düşürücü özelliği var. Tansiyon düşürücü etkileri de biliniyor. Ancak kalsiyumu bağladığı için kemik erimesi olan hastaların kullanması önerilmiyor.

 Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz