31774_3[1]
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Soğuk Havalarda Yüz Felcine Dikkat

Yüzün mimik yapabilme özelliklerinin bir kısmının veya tamamının kaybedilmesi ile görülen, kısa sürede düzelme gösteren bir yüz hastalığıdır.

Soğuk hava ve rüzgara en çok yüzümüz maruz kalırken, sinir uçlarında oluşan ödem sonucunda yüzde hareketsizlik oluşmaktadır. Soğuk havaya maruz kaldıktan sonra, kulak arkasında bir ağrı hissi ile başlar. Yüz hareketleri yapılamaz, göz kapakları kapanamaz, dudak kenarı aşağı doğru yamulur, kaşlar ve alın hareket edemez. Yüzde hissizlik oluşur. Göz kapağı kapanamadığı için kornea da tahriş oluşabilir. Bu sebeple kapanamayan göz bir tampon yardımıyla kapalı tutulmalıdır. Yemek yenirken veya bir şeyler içilirken felç geçirilen taraftan ağza alınanlar düşebilir.

İklim değişikliklerinde ve özellikle de kış aylarında sıkça yaşanılan bu durum, enfeksiyona karşı duyarlı olanlarda, soğuk ve rüzgarlı iklimlerde yaşayanlarda ve hassas olan kişilerde sıklıkla görülebilmektedir. Bunu engellemek için; yüzü bir şal veya atkı yardımıyla sarmak, yüzü sıcak tutmak gerekmektedir. Bir kere yüz felci olanların tekrar bunu yaşama olasılığı, hiç yaşamayanlara göre daha yüksektir.

Soğuk havaya maruz kalarak yüz felci olan kişilerin %60’ ı bir ay içerisinde, % 35’ i ise bir aydan biraz daha fazla sürede iyileşmektedir. Kalan %5’ lik kısımda ise oluşan aksaklıklar kalıcı olmaktadır. tedavi ne kadar erken başlanırsa o kadar çabuk iyileşme görülür.

Yüz felci tedavisinde ilaçların yanı sıra yüz kaslarına ardıç yağı veya üzerlik yağı ile masaj yapılmalı, sıcak uygulanmalı, sakız çiğnenmelidir.Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz