Portrait of pretty woman stroking her clean fresh armpit
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Ter Kokusuna Bitkisel Çözüm

Beden kokusunun neredeyse tamamı, çoğunluğu koltuk altlarında bulunan apokrin ter bezlerinden kaynaklanır.

Bu bezler kokusuz, sütümsü bir sıvı salgılamaya başladıkları ergenlik çağına kadar çok fazla faaliyet göstermezler. Eğer bu salgı düzenli olarak (altı saatte bir) yıkanıp temizlenmezse, bu apokrin salgısının içinde bakteriler çoğalmaya başlar ve kötü koku oluşur. Banyo yapmak beden kokusunu kontrol etmenin en iyi yollarından biridir.

Eskiden bitkiler deodorant gibi kullanılırdı. Bitkilerin sahip olduğu antibakteriyel özellikleri sayesinde, apokrin bezlerinin salgılarının kötü kokmasına neden olan mikroorganizmalara karşı kullanılır.

Kişniş (coriandrum sativum): Kişniş ve meyan kökü, antibakteriyel etkilere sahip 20 tane kimyasal içerir. Bu sayı yabani mercanköşk ve biberiyede 19, zencefilde 17, muskatta 15, tarçın ve kimyonda 11, defnede ise 10 tanedir. Bu bitkilerin, vücudun kokmasına neden olan bakterilere karşı etkisi vardır. Bu bitkisel deodorantları kullanmanın bir yolu, bunları toz haline getirip koltuk altlarına sürmektir. Ama bu yöntem giysilere leke yapabilir.

Bunun yerine, bu bitkilerden seçilecek birkaç tanesi ile yapılacak çay çok etkilidir. Temiz bir bezle bu çay koltuk altları masaj yapılarak ovulur. Çayın içine bolca ada çayı eklenirse, ekstradan bir ter önleyici de elde edilmiş olur.

Tüm bu bitkiler banyoda da kullanılır. Kumaş bir torbaya konulan bitkiler duşun altına tutularak sıcak suyla çözülen bitki özleriyle duş alınabilir.Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz