Untitled-2
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Tiroid Bezinin İyi Çalışması İçin

Metabolizma için çok gerekli olan tiroid hormonlarının üretimi için yeterince iyot alınmalıdır. İyot en çok deniz- su yosunu, deniz ürünleri ve iyotlu tuzda bulunur. Midye, omega- 3 yağı açısından zengin bir besin kaynağıdır. İçerdiği selenyum minerali tiroid bezelerinin normal işleyişi için gereklidir.

*Tiroid fazla çalışırsa tansiyon ve vücut ısısını yükselmesi ortaya çıkar.

*Tiroid az çalışırsa kilo artması, yorgunluk, kabızlık, dikkatin azalması, depresyon, çabuk üşüme, tırnak kuruması, saç kırıklığı ve kolesterol yükselmesi gibi sorunlar ortaya çıkar.

Antep fıstığı, çay,dut, hünnap, kereviz guatr hastalığı için faydalıdır.Kereviz kaynatılır suyu içilirse faydalıdır. Katırtırnağı tiroid bezi için faydalıdır. Tere tohumu şekerle yenirse faydalıdır. Yoğurt otu faydalıdır. Yulaf guatr önleyici etkisi vardır.

Yemeklerde iyotlu tuz kullanmak, mümkün olduğu kadar çok balık, pırasa, kuru erik, yumurta, taze fasulye, pazı, soğan, sarmısak, dut veya dut kurusu, havuç yemek; inek sütü, erik hoşafı, ve havuç suyu içmek çok faydalıdır. Ayrıca kabız olmamaya gayret etmek gerekir. Lahana, mısır ve turp da yenmemelidir.

Tiroidin en büyük ilacı cevizdir. Kabuğu ve perdesiyle birlikte 25 tane cevizi bir litre suyun içinde 5 gün tutun. Hazırlanan sudan sabah akşam birer fincan içip, cevizleri de yiyin. Ayrıca ceviz yağını dışarıdan boğazınıza sürün.

Hipertiroiti olan kişiler, dereotu ve tereotunu aşırıya kaçmadan tüketmeli, bunun yanında bol miktarda maydanoz ve roka da yemelidir.


 • aydanur
  17 Kasım 2014, 21:46

  Benimde bogazim cok agri yapiyor alti aylik gebeyim ve tiroit bezim buyumus ama bu ceviizi vakit kaybetmeden deneyecegim ise yararsa cok sevinirim

 • metin
  06 Aralık 2014, 13:48

  Troit sorunu yaşamış ve çözmüş olan biri olarak tek tavsiyem ve kesin mucize sonuç dereotu sabah akşam aklınıza düştükçe yemeklerden önce bolca tüketin kısa zamanda mucize sonucu göreceksiniz.. Acil şifalar

 • namik
  13 Aralık 2015, 01:17

  Bende denecegim bakalim

 • melek
  07 Mart 2016, 15:03

  merhaba bende ayni durumdayim hipertroidzm var troid bezlerim calismiyor bi oneriniz varmi lutfen yardimci olurmusunuz


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz