5
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Tükürük Bezi Taşı Kabusu

Yanaklarda ve çene altlarında bulunan büyük tükürük bezlerinde de taşlar oluşabilir.

Taşın boyutu kanalı tıkayacak kadar arttığı zaman tükürük bezi, salgısını ağız içerisine boşaltamaz ve tükürük taşın gerisinde birikerek enfeksiyon, yemek sırasında ağrı, şişlik ve rahatsızlık hissine neden olur.

Çoğu tükürük taşı, kalsiyumdan oluşmasına rağmen kan kalsiyum değerinde bir anormallik olmayabilir. Tükürük bezi taşı olan kişilerde belirti ve bulgular değişkenlik gösterir. Yemek öncesi uyarı tükürük salgısının oluşmasına neden olur. Bezde ağrı ve şişme, yemek yemeden hemen önce başlar. Ağrı kesiciler ve spazm gidericilerin en kısa zamanda kullanılması gerekir. Bez birkaç saat süre şiş kalır ve yavaş yavaş azalır. Bu şişme bir sonraki yemekte tekrarlanır.

Tükürük bezi taşında uygulanan cerrahi dışı tedavi yöntemleri arasında bol su alımı, masaj uygulaması ile antibiyotik tedavisi yer alır. Limon emmek de fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra tükürük bezi üzerine sıcak kompreksler, çiklet çiğnemek, C vitamini tabletleri verilebilir ve ağız hijyenine çok dikkat edilmelidir.Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz