6
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

Unda Bulunan L-Sistein Maddesine Dikkat

Hamurun daha rahat işlenmesi için unlu gıdalarda domuz kılı veya insan saçından elde edilen katkı maddelerinin kullanıldığı iddia ediliyor.

Son zamanlara damgasını vuran konu, ekmekte kullanılan ve domuzdan elde edilen bir katkı maddesi olan L-Sistein. Bu madde Çin’de üretilmekte ve diğer ülkelere ihraç edilmektedir. E920 koduyla bilinen L-Sistein maddesi, insan saçı, kanatlı hayvanlar ve domuz kılından elde edilmektedir.

Başta ekmek olmak üzere hamurlarda kullanılan ve hamurun daha rahat işlenmesini sağlayan bu madde, birçok hastalığa da sebep olabiliyor.

Hamurun asidini arttırmak, su oranını arttırmak ve bayatlamasını geciktirmek adına hamurlara eklenen katkı maddelerinden en tehlikelisi L-Sistein.

2011 yılında bir üretici şirket tarafından Çin’den alınan sistein maddesinin ana kaynağının ördek tüyü ve insan saçı olduğunu açıklamıştır. 2010 yılında yapılan başka bir açıklama da ise sistein maddesinin ana kaynağının domuz kılı olduğu açıklanmıştır. BBC’nin yaptığı başka bir açıklamada ise L-Sistein maddesinin ana kaynağının insan saçı olduğu, az miktarda temini durumunda ördek tüyü veya domuz kılı kullanıldığı belirtilmiştir.

 

 

EtiketlerETİKETLER: , ,


Henüz yorum yapılmamış.


Akdarılı Tabule Yemeğine Bayılacaksınız
devamı için tıklayın
Organik Pazar Günlüğü
Cinsiyetiniz   
Boyunuz
Kilonuz